info@logipackhoreca.pl | +48 14 629 81 07

Standardy ekologiczne w produkcji opakowań na wynos.

W czasach, kiedy zanieczyszczenie środowiska jest coraz wyższe, a ekolodzy biją na alarm i przestrzegają przed tragicznymi skutkami nadmiernej emisji CO2 do atmosfery, ekologiczne podejście do życia i dbałość o planetę powoli staje się standardem. Firmy zajmujące się produkcją żywności, ubrań czy kosmetyków już od kilku lat starają się o to, by opakowania produktów i tkaniny materiałów były jak najbardziej przyjazne środowisku. W przemyśle gastronomicznym również widać ogromne zmiany, szczególnie w miejscach, które oferują dania na wynos. Wzrost świadomości ekologicznej klientów podyktowała zmiany w opakowaniach, w których jedzenie jest im dostarczane. Z jakimi standardami ekologicznymi w produkcji opakowań na wynos się spotykamy?

 

1. Opakowania z papieru

Przedsiębiorstwa gastronomiczne bardzo często korzystają z tego rodzaju opakowań na wynos. Ich zaletą jest lekkość i przede wszystkim przyjazność dla środowiska. Czyste opakowanie papierowe wyrzucone do odpowiedniego pojemnika na śmieci, staje się materiałem nadającym się do ponownego przetworzenia. Najczęściej spotykane opakowania papierowe to te do pizzy, charakterystyczne prostokątne foodboxy czy torby. Właściciele lokali gastronomicznych i cateringowych lubią je za to, że są łatwe do spersonalizowania pod dany lokal. Możliwy jest na nich indywidualny nadruk z logo przedsiębiorstwa.

 

2. Opakowania z pulpy

Pulpa, to inaczej masa papierowa lub masa celulozowa. Wytwarzana jest tylko i wyłącznie z zużytego kartonu i papieru. To materiał trwały, elastyczny i stabilny, a przy tym w 100% biodegradowalny. Wykorzystuje się go, między innymi, do produkcji jednorazowych naczyń i opakowań na wynos. Jest bardzo wytrzymały, więc nadaje się do transportu w trudnych warunkach. Opakowania z pulpy łatwo się piętrują, czyli zajmują zdecydowanie mniej miejsca w magazynach lokali gastronomicznych. Pulpa nadaje się do ponownego przetworzenia.

 

3. Opakowania z trzciny cukrowej

Trzcina cukrowa, to roślina wykorzystywana w przemyśle spożywczym przede wszystkim do produkcji cukru. W tym procesie zostaje produkt uboczny zwany baggasą ? to sucha, włóknista pozostałość po zmiażdżeniu i wyciśnięciu soku z trzciny. Wykorzystuje się ją do produkcji jednorazowych zastaw, sztućców i opakowań na wynos. W przypadku usług gastronomicznych i cateringowych sprawdzają się doskonale. Swoim wyglądem przypominają te wykonane z tworzyw sztucznych. Pojemniki z trzciny cukrowej doskonale sprawdzają się w kontakcie z żywnością, jedzenie w nich można podgrzewać w mikrofali.

Wróć do bloga