info@logipackhoreca.pl | +48 14 629 81 07

Rodzaje opakowań cukierniczych

Cukiernie prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej wymyślnych i pięknie wyglądających ciast. Kupujemy je chętnie, zarówno dla siebie, jak i na prezent. Wybieramy je ze wzglądu na walory smakowe, nie da się jednak ukryć, że decydują także względy estetyczne. Bardzo ważne jest zatem, aby misternie udekorowane ciasta dotarły do naszych domów w niezmienionym stanie.

Jako że jest to produkt, który łatwo może ulec uszkodzeniu, wymaga specjalnego opakowania cukierniczego. Musi być ono na tyle sztywne, aby chroniło zawartość przed zniszczeniem. Jego ważną cechą powinna być także odporność na nasiąkanie i rozmiękczenie. Ponieważ ma kontakt z żywnością, nie może wpływać na zmianę jej smaku. Najlepiej, aby spełniało europejskie normy dotyczące przechowywania i transportowania żywności, mamy wtedy bowiem pewność, że jest w pełni bezpieczne. Oprócz tego ważne są również jego walory estetyczne. Eleganckie opakowania z logo firmy cukierniczej podnoszą jej prestiż. Przyczyniają się także do zwiększenia sprzedaży, bowiem chętnie są kupowane jako gustowny podarunek.

 

Do najpopularniejszych opakowań cukierniczych należą:

 

 

Zaletą jednorazowych opakowań cukierniczych jest ich estetyka i trwałość, przy jednoczesnym zachowaniu dość niskiej ceny. Umożliwiają sprzedaż na wynos, dlatego też trudno sobie bez nich wyobrazić funkcjonowanie cukierni czy też piekarni. Przy wyborze opakowań należy się kierować ich jakością. Najlepiej wybrać sprawdzonego sprzedawcę opakowań gastronomicznych, ponieważ dzięki temu będziemy mieć pewność, że otrzymamy towar najwyższej klasy, powstały z wysokogatunkowej tektury. Jeśli do tego sprzedawca umożliwia stworzenie indywidualnego projektu wraz z nadrukiem, cukiernia zyska prestiż i zadowolenie klientów.

Wróć do bloga